Strona główna
O szkole
Oferta edukacyjna
Historia
Patron
Hymn
Kadra
Uczniowie
Absolwenci
Rada Rodziców
Biblioteka


Samorząd
Wolontariat


Komunikaty
Kalendarz roku szk.
Dowozy
Rekrutacja


Pozytywna edukacja
Program dla szkół
Bocian


Z książką poznaj i pokochaj Polskę

Zakończenie inowacji
Ostatni tydzień kwietnia był czasem na podsumowanie naszej innowacji pt. "Z książką poznaj i pokochaj Polskę".

Spotkaliśmy się w bibliotece, aby wspominać, powtarzać i utrwalać wszystkie zdobyte wiadomości i umiejętności. W obecności autorek innowacji i zaproszonych gości dzieci z kl.0a i 0b zmagały się z przygotowanymi dla nich zadaniami. Odpowiadały na pytania, układały puzzle, odgadywały zagadki słowne i muzyczne; segregowały ilustracje rozpoznając na nich sławnych Polaków, nazwy krajobrazów, tytuły legend oraz polskie tradycje i zabytki. Każde prawidłowo wykonane zadanie przybliżało wszystkich obecnych do odczytania hasła "Kocham Cię Polsko" umieszczonego na mapie Polski. Nasi mali patrioci poradzili sobie doskonale ze wszystkimi zadaniami.

W nagrodę za udział w innowacji otrzymali książki pt. "Polska - księga miejsc wyjątkowych". Jesteśmy przekonani, że stanie się ona inspiracją w dalszym poznawaniu piękna naszej ojczyzny.

Autor: Irena Władyka

Wycieczka do Góry


Przysłowiową wisienką na torcie naszej innowacji "Z książką poznaj i pokochaj Polskę" była wycieczka do Góry. Dnia 31 kwietnia dzieci z kl.0a i 0b poznawały historię i zabytki naszej małej ojczyzny. Doskonałym przewodnikiem i kopalnią wiedzy na ten temat była dla nas pani Elżbieta Maćkowska. Pełni ona rolę opiekuna Pracowni Historii Ziemi Górowskiej.Podczas lekcji muzealnej w otoczeniu pięknie zachowanych eksponatów poznawaliśmy życie codzienne dawnych mieszkańców naszego powiatu. Dzieci miały okazję zobaczyć jak się przędło, szyło, prało, prasowało, kąpało i przygotowywało posiłki. Na własnej skórze odczuły jak ciężkie było prasowanie czy kiszenie kapusty, nie wspominając o niewygodnych chodakach.

Po przerwie na drugie śniadanie wysłuchaliśmy legendy pt. "Chciwa służąca" ze zbioru legend powiatu górowskiego zawartych w książce "Przeszłość w legendach zaklęta". Zadaniem dziewczynek było pokolorowanie ilustracji nimfy; chłopcy kolorowali postać młodego, przystojnego rolnika. W prezencie od pani Elżbiety otrzymaliśmy książki z lokalnymi legendami, zwyczajami i obrzędami. Nadszedł czas na spacer po mieście, podczas którego obejrzeliśmy górowskie zabytki: XV-wieczną Wieżę Głogowską i fragmenty murów miejskich, średniowieczną studnię, budynek więzienia oraz piękne XIX-wieczne kamieniczki. Na miejscu średniowiecznego ratusza miejskiego podziwialiśmy wzniesiony w 1985 roku Pomnik Wolności - miejsce pamięci, gdzie spotykają się władze samorządowe i mieszkańcy z okazji ważnych rocznic państwowych i lokalnych. Wyjazd do Góry był dla nas wszystkich czasem pełnym wrażeń i niezapomnianych wspomnień.

Autor: Irena Władyka