Strona główna
O szkole
Oferta edukacyjna
Historia
Patron
Hymn
Kadra
Uczniowie
Absolwenci
Rada Rodziców
Biblioteka


Samorząd
Wolontariat


Komunikaty
Kalendarz roku szk.
Dowozy
Rekrutacja


Pozytywna edukacja
Program dla szkół
Bocian


Andrzejkowe wróżenie
Ostatni tydzień listopada w naszej szkole to czas, w którym kultywujemy polską tradycję andrzejkowego wróżenia. Wzmianka o tej tradycji jest stara, bo pochodzi z 1557 roku. Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były "katarzynki").

Początkowo "andrzejki" traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

Tak też jest w naszej szkole. W grupach gromadzących poszczególne klasy bawią się i ci najmłodsi, i ci najstarsi, dzieci uczęszczający do przedszkola i uczniowie klasy VIII. Dla wszystkich bowiem jest to okazja do dobrej zabawy i śmiechu, a jeśli jakaś wróżba nas szczególnie cieszy, to tym lepiej.

W dobie, kiedy to nasza kultura doświadcza zalewu obcych komercyjnych zwyczajów, warto pielęgnować polskie tradycje, do których na pewno należą "andrzejki".

Autor: Janusz Żuk
Andrzejki "Pod Muchomorkiem"W ostatni dzień listopada w naszym przedszkolu zaplanowaliśmy zabawy andrzejkowe. Zgodnie z tradycją nie mogło w tym dniu zabraknąć wróżb i zabaw związanych z poznaniem naszej przyszłości. Dzieci dowiedziały się, kim będą, gdy dorosną, jakie życie czeka ich w przyszłości i czy ich los będzie dla nich szczęśliwy. Bardzo miły dla przedszkolaków był wyścig bucików, którego zwycięzcy w przyszłości zostaną dyrektorami fabryki słodyczy. Wszystkie zabawy i zadania andrzejkowe zakończyliśmy słodkim poczęstunkiem. Przy wspólnym stole rozmawialiśmy o przeżyciach związanych z tym wyjątkowym dniem.

Autor: Beata Augustyniak