Biblioteka w Publicznej Szkole Podstawowej w Czarnoborsku rozpoczęła swoją działalność w 1946 roku, czyli wtedy, gdy powstała szkoła. Księgozbiór biblioteki liczył wtedy 24 egzemplarze. Dwa lata później wzrósł do 87 woluminów. Dane te jednoznacznie wskazują, jak trudne było gromadzenie księgozbioru w latach powojennych.
Od samego początku funkcjonowania szkolnej biblioteki nauczyciele bibliotekarze starali się zachęcić uczniów do czytania książek. Prowadzili różne konkursy czytelnicze, zgaduj-zgadule, apele z okazji Dni Oświaty, Książki
i Prasy. W 1995 roku zorganizowano po raz pierwszy z okazji Roku Mickiewiczowskiego cykl uroczystości poświęconych temu wielkiemu wieszczowi.Wówczas biblioteka liczyła już 900 egzemplarzy. Sporządzono również katalogi, wprowadzono karty czytelnicze oraz sporządzono spisy lektur podstawowych i uzupełniających. Do pomocy nauczycielowi bibliotekarzowi włączony został aktyw czytelniczy.
W naszej bibliotece pracowało wielu wspaniałych nauczycieli - m.in. Leokadia Borecka, Franciszek Pozlewicz, Helena Myśków, Urszula Żuk, Bogdan Mazur, Kamila Szelest. Wszyscy starali się, aby biblioteka miała bogaty i atrakcyjny księgozbiór oraz miłe wnętrze.
Od 1 września 2017 roku w bibliotece pracuje Irena Władyka.
Obecnie biblioteka mieści się w dwóch budynkach szkolnych - w Pobielu i w Czarnoborsku. Korzystają z niej nauczyciele oraz wszyscy nasi uczniowie od kl.I do kl.VIII, a także dzieci z oddziałów przedszkolnych i punktów przedszkolnych.
W bibliotece jest kolorowo i przytulnie. Na czytelników czekają ciekawe książki o różnej tematyce, zarówno z literatury pięknej jak i popularno-naukowej. Największym powodzeniem wśród dzieci młodszych cieszą się książki popularno-naukowe o zwierzętach, pojazdach, sporcie i oczywiście dinozaurach. Wśród bohaterów literatury pięknej króluje Harry Potter, Scooby-doo i Martynka. Podczas pobytu w bibliotece uczniowie mają możliwość skorzystania z komputerów. Dzięki dostępowi do Internetu wyszukują różne potrzebne im informacje, a także grają w ciekawe gry edukacyjne.
Księgozbiór biblioteki jest na bieżąco uzupełniany o niezbędne lektury dla kl.I-VIII. Wzbogacają go również interesujące woluminy pozyskiwane
w wyniku prowadzenia kiermaszów książek. Otrzymujemy także czasopisma: "Łowiec Polski", "Brać Łowiecka", "Kwartalnik Górowski", Prenumerowane jest czasopismo "Odkrywca".Od kilku lat zadaniem bibliotekarza jest również wypożyczanie uczniom podręczników i udostępnianie materiałów ćwiczeniowych w ramach dotacji celowej.
Nauczyciel bibliotekarz w sposób szczególny dba o to, aby uczniowie dużo i chętnie czytali. W związku z tym podejmowane są akcje czytania przedszkolakom przez uczniów starszych klas, bo "nikt nie rodzi się czytelnikiem, a zamiłowanie do czytania musi być pobudzane przez inne osoby". Dzieci z oddziałów zerowych i ich rodzice biorą udział w innowacjach pedagogicznych opracowanych i realizowanych przez bibliotekarza i wychowawców kl.0a i 0b: "Książka jest dobra na wszystko" (rok szkolny 2019/2020), "Wychowanie przez czytanie" (rok szkolny 2020/2021).
Organizowane są wystawki nowości książkowych, a także konkursy plastyczne i czytelnicze. Biblioteka bierze również udział w akcji "Jak nie czytam, jak czytam".
W bieżącym roku szkolnym przystąpiliśmy do Ogólnopolskiego Konkursu "Zaczytana szkoła". Mamy nadzieję, że uda nam się wykonać zadania (przewidziane są konkursy plastyczne, literackie, dzień wspólnego czytania) i zdobyć certyfikat, a co najważniejsze, nasze zamiłowanie do książek będzie ciągle wzrastać.
Wychowanie przez czytanie
Podobnie jak w ubiegłym roku szkolnym dzieci z kl.0a i 0b oraz ich rodzice objęci zostali innowacją pedagogiczną. Temat tegorocznej innowacji to "Wychowanie przez czytanie". Inspiracją do opracowania i wdrożenia innowacji stały się kierunki polityki oświatowej państwa na bieżący rok szkolny: "Wychowanie do wartości, kształtowanie postaw i respektowanie norm społecznych".
Zajęcia odbywają się raz w tygodniu w bibliotece szkolnej.
W miesiącu październiku dzieci poznawały różne rodzaje emocji, przyczyny ich odczuwania i sposoby radzenia sobie z nimi. W trakcie zajęć wykorzystywane były pozycje z księgozbioru biblioteki(literatura piękna i popularno-naukowa). Spotkania urozmaicały ciekawe rekwizyty, a także wykonywane przez dzieci prace plastyczne i techniczne. Na każdych zajęciach dzieci wypożyczały książki z biblioteki, aby wspólnie z rodzicami przeżywać przygody bohaterów literatury dziecięcej i czerpać z nich wzorce do naśladowania.
Autor: Irena Władyka
|