Strona główna
O szkole
Oferta edukacyjna
Historia
Patron
Hymn
Kadra
Uczniowie
Absolwenci
Rada Rodziców
Biblioteka


Samorząd
Wolontariat
SKO


Komunikaty
Kalendarz roku szk.
Wydarzenia miesiąca
Plan lekcji
Rekrutacja


Program dla szkół
BocianŚwięto Niepodległości w Pobielu


13 listopada w Publicznej Szkole Podstawowej im. Juliana Tuwima w Czarnoborsku - oddział w Pobielu odbył się apel z okazji Święta Niepodległości. Całą uroczystość przygotowała nauczycielka języka polskiego Magdalena Banaczek. W części artystycznej udział wzięli uczniowie klas: I b i IV b oraz nauczyciele.

Zaprezentowane zostały dzieje Polski sięgające od okresu zaborów aż do odzyskania niepodległości. Czwartoklasiści pięknie zaśpiewali, takie słynne i chwytające za serce pieśni patriotyczne jak: "Przybyli ułani pod okienko" oraz "My, pierwsza brygada". Z głośników popłynęła również piosenka pierwszej kompanii kadrowej.

Nie zabrakło oczywiście wierszy o Polsce. Uczennice klasy I b wyrecytowały dobrze znany nam Polakom utwór pt. "Katechizm polskiego dziecka". Wysłuchaliśmy także utworu "Żegnaj nam droga kraino".

Bardzo wzruszająca okazała się ostatnia scena całej uroczystości, kiedy to ukazała się "zakrwawiona Polska" (w tej roli obsadzona jedna z nauczycielek). Opowiedziała widzom o tym, jak dzięki walecznym i odważnym Polakom udało się jej pokonać zaborców i odzyskać wolność.

Na koniec padły bardzo ważne słowa, nad którymi powinni zastanowić się wszyscy nasi rodacy: "Zmieniajcie się, żeby Polska była Polską. […] Leczcie swe wady, zmieniając świat, póki czas, póki czas, póki czas…"

Dla wszystkich zebranych była to doskonała lekcja historii.